در کشور ما اهمیت بعضی از مواد معدنی مثل کلسیم واسه بدن نهادینه شده، اما مواد معدنی دیگری هستن که کمبودشان در بدن می تونه فعالیت روزانه شما رو پریشون کنه و شما از اهمیت اونا بی اطلاعید! مثلا کمبود پتاسیم. به زبون ساده پتاسیم کمک می کنه تا سیگنالای الکتریکی بین سلولای بدن ردوبدل شن. پس اگه پتاسیم کافی در بدن موجود نباشه، کارکرد سلولا پریشون می شه. زنگ خطر: شده تا به حال بدون اینکه کار زیادی انجام داده باشین، احساس خستگی کنین؟ یا همیشه بدن تون مورمور شه؟ این مقاله رو بخونین تا علائمی رو که نشونه کمبود پتاسیم در بدنه بشناسین.

 

پتاسیم یکی از مواد معدنی مهم حساب می شه که تک تک سلولای بدن بهش احتیاج دارن. پتاسیم مثل سدیم، منیزیم و کلسیم یک الکترولیت حساب می شه که به حفظ تعادل آب بدن کمک و فشار خون رو تنظیم می کنه. ضمنا، نقش مهمی در هضم پروتئینا و کربوهیدراتا داره. این ماده معدنی در تقویت ماهیچها، بهبود کارکرد سیستم عصبی، هضم درست غذا و داشتن قلب و عروق سالم اثرگذاره.

مقدار پتاسیمی که بدن به طور روزانه احتیاج داره:

  • ۳۰۰۰ میلی گرم واسه افراد ۱ تا ۳ سال؛
  • ۳۸۰۰ میلی گرم واسه افراد ۴ تا ۸ سال؛
  • ۴۵۰۰ میلی گرم واسه افراد ۹ تا ۱۳ سال؛
  • ۴۷۰۰ میلی گرم واسه افراد ۱۴ سال به بالا؛
  • ۵۱۰۰ میلی گرم واسه مادران شیرده.

با یک آزمایش ساده ی خون می تونین سطح پتاسیم بدن تون رو بررسی کنین. حدود نرمال پتاسیم باید بین ۳,۶ تا ۵,۲ میلی مول در هر لیتر باشه. حواس تون باشه که اگه سطح پتاسیم خون به کمتر از ۲,۵ میلی مول در لیتر برسه، فرد به اقدام فوریِ پزشکی احتیاج پیدا می کنن.

کمبود پتاسیم که «هیپوکالمی» نام داره در افرادی که داروهای کلیوی (مثل دیورِتیک) استفاده می کنن بسیار شایعه. استفاده از بعضی آنتی بیوتیکا، مصرف بیشتر از حد ملینا، دچار شدن به مریضی طولانی کلیه، سطح پایین منیزیم، مصرف زیاد الکل، تعرق بیش ازحد و کمبود اسیدفولیک هم می تونه شما رو به کمبود پتاسیم گرفتار کنه.

۱. گرفتگی عضلات

کمبود پتاسیم یا هیپو کالمی چه بر سر بدن تون میاره؟ آموزشی

اگه عضله هاتون در روز یا شب به طور تکراری میگیره، ممکنه علامتی واسه کمبود پتاسیم باشه. کمبود پتاسیم معمولا خود رو با گرفتگی دست و پا نشون می ده. همونجوریکه گفته شد، پتاسیم الکترولیتیه که در تموم سلولای بدن پیدا می شه. این ماده معدنی در کنار سدیم کمک می کنه تا بار الکتریکی بدن تون تنظیم بمونه و این همون چیزیه که واسه باز شدن و انقباض و کارکرد بهینه عضلات تون احتیاج دارین.

پس زمانی که پتاسیم خون تون کم شه، سلولا نمی تونن به اندازه کافی سیگنالای الکتریکی به هم ارسال کنن تا باز شدن و انقباض عضلات خیلی راحت انجام شه. به همین دلیله که به گرفتگی همیشگی ماهیچها دچار میشید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کنترل استرس و تپش قلب با ۵ پیشنهاد ساده و کاربردی

اگه ورزش می کنین از پتاسیم بد تون غافل نشید، چون تعرق زیاد باعث دفع مواد معدنی می شه. اگه هم گرفتگی عضلات رو به طور همیشگی تجربه می کنین، مراجعه به دکتر رو پشت گوش نیندازید.

۲. ضعف عضلانی

کمبود پتاسیم اثر زیادی روی عضلات شما می ذاره. ممکنه کارکرد سلولای این ناحیه رو پریشون کنه یا به طور فیزیکی به ماهیچه هاتون آسیب بزنه. در این شرایط درد عمیق، سفت شدن بی دلیل ماهیچه، تیر کشیدن و حساس شدن این ناحیه رو تجربه می کنین.

در جدا از اینکه، این پتاسیمه که در سطح سلولی به بهتر شدن ماهیچها کمک می کنه. پس اگه بدن با کمبود پتاسیم روبرو باشه، احتمال پارگی یا کش آمدگی ماهیچها و درمان سخت تر اون بیشتر می شه.

۳. خستگی بدن

کمبود پتاسیم یا هیپو کالمی چه بر سر بدن تون میاره؟ آموزشی

علامت مشخصِ دیگر کمبود پتاسیم در بدن احساس خستگی دائمیه. این نوع خستگی به دلیل فعالیت بیش ازحد نیس؛ نمی تونین واسه خستگی تون دلیل خاصی پیدا کنین و فقط حس می کنین که خیلی خسته اید. هر سلول بدن به مقدار خاصی پتاسیم احتیاج داره تا بتونه به فعالیت خود ادامه بده. پس کمبود پتاسیم باعث می شه سلولای بدن مجبور شن بیش ازحد سعی کنن تا به نتیجه دلخواه برسن و همین موضوع باعث خستگی بدن می شه.

با این حال خستگی می تونه دلایل زیادی داشته باشه و بهتره واسه پیدا کردن دلیل اصلی اون به دکتر مراجعه کنین.

۴. احساس مورمور شدن اندامای بدن

کمبود پتاسیم یا هیپو کالمی چه بر سر بدن تون میاره؟ آموزشی

پتاسیم واسه کارکرد درست سیستم عصبی ضروریه. اگه سطح پتاسیم پایین باشه، روی امواج الکتریکی ای که از پوست و ماهیچها گذشته و به مغز می رسه اثر می ذاره و پس در سطح بیرونی بدن تون احساس بی حسی و مورمور شدن دارین. اگه این نشونه رو در دست و پاهای خود دارین و بقیه نشونه ها هم در شما هست، به احتمال قوی از کمبود پتاسیم رنج می برین.

۵. تپش قلب

کمبود پتاسیم یا هیپو کالمی چه بر سر بدن تون میاره؟ آموزشی

کمبود پتاسیم بر سلامت قلب تون هم اثر بد داره. یعنی می تونه باعث شه که قلب تون بدون هیچ دلیل خاصی سریع بزنه. چون باز شدن و انقباض هماهنگ قلب به وسیله ضربه های الکتریکی کنترل می شه که تولید اون به عهده ی پتاسیمه. مقدار کافی پتاسیم در بدن، قلب شما رو در برابر مریضیا و حمله قلبی حفظ می کنه.

منبع : Top10homeremedies

دسته‌ها: آموزشی