اگه کودک شما نداند که چیجوری احساسات خود رو مدیریت کنه(مدیریت احساسات)، با بروز شکست و احساس خشم، به سرعت شاهد لجبازی، بی احترامی، خشونت و قشقرق در اون هستین. عصبانیت در کودکان که می تونه به شکل دعوا و آزار بقیه دیده شه، نباید مورد غفلت بگیره. عصبانیت در کودکان با مشکلات تحصیلی، دوری از طرف همسالان و سلامت روانی ضعیف در سنای بزرگسالی رابطه داره. اگه کودک شما قادر نیس خشم و عصبانیت خود رو کنترل کنه، پنج راه حل که در این نوشته به اونا اشاره می کنیم، بهش کمک می کنن که خشم خود رو مدیریت کنه.

 

تکنیکای مؤثر واسه مدیریت خشم کودکان

۱. به کودک یاد بگیرین بین احساس و رفتار فرق قائل شه

خشم احساسی طبیعی و سالمه. اما درک فرق بین احساس خشم و رفتارهای خشن (عصبانیت) واسه خیلی از کودکان سخته. به کودک آموزش بدین که روی احساسات خود نامی بزاره، تا بتونه احساس خشم، شکست و ناامیدی خود رو به بیان دربیاره.

بهش بگید: «عصبانی شدن اشکالی نداره، اما کتک زدن بقیه ممنوعه». بهش کمک کنین به این درک برسه که در زمان احساس خشم، کنترل رفتارهایش در دست خودشه.

بعضی وقتا رفتارهای خشن از چند حس جور واجور برمی پاشه، مثلا غم یا خجالت زدگی. به دفعات و درزمان زمان در مورد احساسات با کودک صحبت کنین. کودک شما در این مراحل به درک بهتری از احساسات خود خواهد رسید.

۲. الگوی خوبی از مهارتای مدیریت خشم باشین

بهترین روشی که می تونین به کودک مدیریت خشم یاد بگیرین، اینه که بهش نشون بدین درمواقع بروز خشم چیجوری برخوردی دارین. اگه کودک شاهد عصبانیت شما باشه، شاید همین کار رو هم می کنن. اما اگه اون شاهد کنارآمدن شما با احساسات تون به شکل ای مهربانانه تر و آروم تر باشه، اونم این روش رو انتخاب می کنن.

گرچه، مهمه که کودک رو درمعرض خیلی از مشکلات زمان بزرگسالی که با اون روبرو اید، قرار ندین، اینکه اون شاهد باشه که چیجوری خشم تون رو مدیریت می کنین، بسیار مهمه. به زمانی اشاره کنین که دچار احساس شکست میشید تا کودک فهمیده باشه که بزرگسالان هم بعضی وقتا دچار خشم می شن.

اشکالی نداره مسئله در این سطح رو با کودک مطرح کنین که: «خشمگین شدم که ماشین جلویی نایستاد تا بچه ها از خیابون عبور کنن، اما من ماشین رو نگه می دارم تا بچه ها به سلامت از خیابون عبور کنن».

به زبون آوردن احساسات تون به کودک یاد می گیره که اونم درباره احساسات خود حرف بزنه.

زمانی که پیشه کودک کنترل خود رو از دست میدید و عصبانیت رو در رفتار نشون میدید، مسئولیت اونو قبول کنین. معذرت خواهی کنین و بگید که به جای خشونت باید چه می کردین. بگید: «متأسفم که امروز جلوی تو داد کشیدم، وقتی خشمگین بودم. به جای اینکه صدایم رو بالا ببرم باید می رفتم که قدم بزنم تا خشمم فروکش کنه».

کنترل عصبانیت در کودکان با ۵ تکنیک موثر و کاربردی آموزشی

۳. واسه عصبانیت قانونی داشته باشین

بیشتر خونوادها قوانین نانوشته ای درباره عصبانیت دارن که می گه کدوم رفتارها قابل قبول و کدوم یک غیرقابل قبول هستن. بعضی خونوادها اهمیتی نمی دن که درب به هم کوبیده شه یا صدا بالا برود. بعضی خونوادها هم تحمل این رفتارها رو ندارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کنترل استرس با ۱۰ راه حلی که آرامش خاطر رو به زندگی باز می گردونه

کنترل عصبانیت در کودکان با ۵ تکنیک موثر و کاربردی آموزشی

قوانین خونه تون رو بنویسین و انتظارات تون رو در اون مشخص کنین. داشتن رفتاری قابل احترام در زمان بروز خشم باید موضوع اساسی قوانین عصبانیت باشه.

مواردی مثل ممنوع بودن خشونت فیزیکی، توهین، فحش و تخریب اموال رو در قوانین دید کنین تا کودک بدونه، نمیتونه موقع عصبانیت، اشیا رو پرتاب کنه، بشکنه یا با زبون و اعمالش، افراد رو اذیت و اشیا رو نابود کنه.

۴. مهارتای مقابله ای سالم رو یاد بگیرین

کودکان احتیاج دارن راه درستِ برخورد با خشم شون رو بیاموزند. به جای اینکه به اونا گفته شه که «برادرت رو نزن» بهش توضیح بدین زمانی که عصبانیه، می تونه چه بکنه.

بهش بگید: «دفعه ی بعد که عصبانی شدی، حرف بزن» یا «وقتی از دست دوستت عصبانی شدی، ازش دور شو».

می تونین از اون بپرسید: «به جای کتک زدن دوستت چیکار دیگه ای می تونستی انجام بدی؟» با این کار به کودک کمک می کنین راه حلایی رو که درکنار اومدن با خشم خوبه، تشخیص بده. می تونین جعبه ای با عنوان «آروم شدن» واسه اون بسازین تا در اوقات ناراحتی از اون استفاده کنه.

این جعبه رو با اشیایی که به آروم شدن اون کمک می کنن، پر کنین؛ مثل کتاب، اشکال رنگ کردنی و ماژیک، لوسیونایی با بوی خوب و آهنگای آرامش بخش. درگیرکردن حواس کودک می تونه ذهن و بدن اونو آروم کنه.

کنترل عصبانیت در کودکان با ۵ تکنیک موثر و کاربردی آموزشی

از دورشدن از موقعیت به عنوان راهی واسه کمک به کودک استفاده کنین. بهش یاد بدین که می تونه پیش از اونکه خود رو بر اثر خشم دچار دردسر کنه، ازجایی که هست فاصله بگیره. وقتی کودک خودشو از موقعیت جدا می کنه و چند دقیقه ای رو با خود خلوت می کنه، آروم می شه.

مهارتای حل مسئله رو به کودک تون یاد بگیرین تا بدونه که می تونه مسائل رو بدون متوسل شدن به خشونت حل کنه.

۵. در صورت ضرورت اونو با نتایج رفتارش رو به رو کنین

زمانی که کودک از قوانین عصبانیت پیروی می کنه، اونو با نتایج مثبت رفتارش رو به رو کنین، مثلا سیستم پاداش دهی یا اقتصاد ژتونی می تونه انگیزه کودک رو واسه استفاده از مهارتای مدیریت خشم تقویت کنه.

زمانی که کودک قوانین عصبانیت رو زیر پا می ذاره، اونو با نتایج رفتارش روبرو کنین. اگه کودک خشونت کرد،، بدون تأخیر اونو با آخر رفتارش روبرو کنین. این آخر می تونه، خارج کردن اون از موقعیت، محروم کردن از امتیازات یا جبران با انجام مقدار بیشتری از کارای خونه یا قرض دادن اسباب بازی به قربونی صورت بگیره.

در صورت ضرورت کمک حرفه ای بگیرین. اینکه یک کودک در مدیریت خشم دچار کمبود باشه، غیرطبیعی نیس. اما با راهنمایی شما، باید شاهد پیشرفت مهارتای مدیریت خشم در کودک باشیم.

اگه کنترل عصبانیت در کودکان خارج از کنترل باشه، یا مشکل اون افزایش پیدا کنه، باید از کمک حرفه ای استفاده کرد. متخصص تربیت شده می تونه احتمال وجود هرگونه مشکل در سلامت روانی کودک رو مردود اعلام کنه و واسه برنامه ریزی درباره مدیریت رفتار کودک به شما کمک کنه.

کنترل عصبانیت در کودکان با ۵ تکنیک موثر و کاربردی آموزشی 


دسته‌ها: آموزشی